Monographs: Difference between revisions

Agnivesha (talk | contribs)
added rows
Agnivesha (talk | contribs)
added row
Line 480: Line 480:
|[[Brahmacharya]]
|[[Brahmacharya]]
|Bhojani M.K., Jain Rahul
|Bhojani M.K., Jain Rahul
|[[Basisht G.]]
|Deole Y.S.
|-
|8
|[[Vyayama]]
|Anupama Krishnan, Blessymol EV
|[[Basisht G.]]
|[[Basisht G.]]
|Deole Y.S.
|Deole Y.S.
Line 521: Line 527:
|Deole Y.S., [[Basisht G.]]
|Deole Y.S., [[Basisht G.]]
|-
|-
| 7
|7
|[[Vikriti|Vikriti (abnormalities)]]
|Rai Shalini , Manjusha P.
|[[Basisht G.]]
|Deole Y.S.
|-
| 8
|[[Vyadhi | Vyadhi (disease)]]
|[[Vyadhi | Vyadhi (disease)]]
|Deole Y.S.,Anagha S.
|Deole Y.S.,Anagha S.
Line 527: Line 539:
|[[Basisht G.]]
|[[Basisht G.]]
|-
|-
| 8
| 9
|[[Amavata]]
|[[Amavata]]
|Aneesh E.G., Deole Y.S.
|Aneesh E.G., Deole Y.S.
Line 533: Line 545:
|[[Basisht G.]]
|[[Basisht G.]]
|-
|-
| 9
| 10
|[[Jwara | Jwara (various fevers)]]
|[[Jwara | Jwara (various fevers)]]
| Deole Y.S., Aneesh E.G.
| Deole Y.S., Aneesh E.G.
Line 802: Line 814:
|-
|-
|}
|}
'''Total chapters:''' '''123'''
'''Total chapters:''' '''125'''