Monographs: Difference between revisions
added rows |
added row |
||
| Line 480: | Line 480: | ||
|[[Brahmacharya]] | |[[Brahmacharya]] | ||
|Bhojani M.K., Jain Rahul | |Bhojani M.K., Jain Rahul | ||
|[[Basisht G.]] | |||
|Deole Y.S. | |||
|- | |||
|8 | |||
|[[Vyayama]] | |||
|Anupama Krishnan, Blessymol EV | |||
|[[Basisht G.]] | |[[Basisht G.]] | ||
|Deole Y.S. | |Deole Y.S. | ||
| Line 521: | Line 527: | ||
|Deole Y.S., [[Basisht G.]] | |Deole Y.S., [[Basisht G.]] | ||
|- | |- | ||
| 7 | |7 | ||
|[[Vikriti|Vikriti (abnormalities)]] | |||
|Rai Shalini , Manjusha P. | |||
|[[Basisht G.]] | |||
|Deole Y.S. | |||
|- | |||
| 8 | |||
|[[Vyadhi | Vyadhi (disease)]] | |[[Vyadhi | Vyadhi (disease)]] | ||
|Deole Y.S.,Anagha S. | |Deole Y.S.,Anagha S. | ||
| Line 527: | Line 539: | ||
|[[Basisht G.]] | |[[Basisht G.]] | ||
|- | |- | ||
| | | 9 | ||
|[[Amavata]] | |[[Amavata]] | ||
|Aneesh E.G., Deole Y.S. | |Aneesh E.G., Deole Y.S. | ||
| Line 533: | Line 545: | ||
|[[Basisht G.]] | |[[Basisht G.]] | ||
|- | |- | ||
| | | 10 | ||
|[[Jwara | Jwara (various fevers)]] | |[[Jwara | Jwara (various fevers)]] | ||
| Deole Y.S., Aneesh E.G. | | Deole Y.S., Aneesh E.G. | ||
| Line 802: | Line 814: | ||
|- | |- | ||
|} | |} | ||
'''Total chapters:''' ''' | '''Total chapters:''' '''125''' | ||