Shyama: Difference between revisions

Anaghas (talk | contribs)
Eganeesh (talk | contribs)
 
(2 intermediate revisions by the same user not shown)
Line 34: Line 34:
| 1 || Sutra sthana 1/77 || Mulini  ([[Virechana]]) (Therapeutic purgation)
| 1 || Sutra sthana 1/77 || Mulini  ([[Virechana]]) (Therapeutic purgation)
|-
|-
| 2 || Sutra sthana 2/9 || Churnapradeha
| 2 || Sutra sthana 2/9 || ([[Virechana]]) (Therapeutic purgation)
|-
|-
|3|| [[Kalpa Sthana]] 1/6 || Shodhanartha
| 3 || Sutra sthana 3/5 || Churnapradeha
|-
| 4 || Sutra sthana 4/9(25) || Asthapanopagmahakashay
|-
| 5 || Kalpa Sthana 1/6 || Shodhanartha
|}
|}