Monographs: Difference between revisions
No edit summary |
No edit summary |
||
| Line 325: | Line 325: | ||
| [[Deepana]] | | [[Deepana]] | ||
| Aneesh E.G., Deole Y.S. | | Aneesh E.G., Deole Y.S. | ||
| [[Basisht G.]] | |||
| [[Basisht G.]] | |||
|- | |||
| 51 | |||
| [[Pachana]] | |||
| Aneesh E.G., Deole Y.S. | |||
| [[Basisht G.]] | |||
| [[Basisht G.]] | |||
|- | |||
| 52 | |||
| [[Rukshana]] | |||
| Aneesh E.G., Deole Y.S. | |||
| [[Basisht G.]] | |||
| [[Basisht G.]] | |||
|- | |||
| 53 | |||
| [[Stambhana]] | |||
| Aneesh E.G., Deole Y.S. | |||
| [[Basisht G.]] | |||
| [[Basisht G.]] | |||
|- | |||
| 54 | |||
| [[Rasayana Chikitsa]] | |||
| Deole Y.S., Aneesh E.G. | |||
| [[Basisht G.]] | |||
| [[Basisht G.]] | |||
|- | |||
| 55 | |||
| [[Vajikarana Chikitsa]] | |||
| Aneesh E.G., Deole Y.S. | |||
| [[Basisht G.]] | |||
| [[Basisht G.]] | |||
|- | |||
| 56 | |||
| [[Acid peptic diseases]] | |||
| Chandola H.M. | |||
| [[Basisht G.]] | |||
| Deole Y.S., Anagha S., [[Basisht G.]] | |||
|- | |||
| 57 | |||
| [[Manas]] (Mind and mental health) | |||
| Deole Y.S. | |||
| [[Basisht G.]] | | [[Basisht G.]] | ||
| [[Basisht G.]] | | [[Basisht G.]] | ||
|- | |- | ||
|} | |} | ||