Contributors: Difference between revisions
Pallavmishra (talk | contribs) No edit summary |
Pallavmishra (talk | contribs) No edit summary |
||
| Line 136: | Line 136: | ||
| Prof. LK Dwivedi, Dr. Galib, Dr. Mukund Sabnis | | Prof. LK Dwivedi, Dr. Galib, Dr. Mukund Sabnis | ||
| | | | ||
| Dr. Prakash | | Dr. Prakash Mangalesari | ||
|- | |- | ||
| 14 | | 14 | ||
| Line 145: | Line 145: | ||
| Dr. Galib, Prof. LK Dwivedi, Dr. Anup Thakar | | Dr. Galib, Prof. LK Dwivedi, Dr. Anup Thakar | ||
| | | | ||
| Dr. Prakash | | Dr. Prakash Mangalesari | ||
|- | |- | ||
| 15 | | 15 | ||
| Line 163: | Line 163: | ||
| Dr. Galib, Dr. Mukund Sabnis | | Dr. Galib, Dr. Mukund Sabnis | ||
| | | | ||
| Dr. Prakash | | Dr. Prakash Mangalesari | ||
|- | |- | ||
| 17 | | 17 | ||
| Line 1,040: | Line 1,040: | ||
| | | | ||
| Dr. Bipin Sawant | | Dr. Bipin Sawant | ||
|- | |||
! colspan = "8"| ''[[Siddhi Sthana]]'' | |||
|- | |||
| 1 | |||
| [[Kalpana Siddhi]] | |||
| Dr. Anup Thakar | |||
| Dr. Swapnil Auti | |||
| | |||
| Dr. Prakash Mangalesari | |||
| | |||
| Dr. Prakash Mangalesari | |||
|- | |||
| 2 | |||
| [[Panchakarmiya Siddhi]] | |||
| Dr. Murlidhar Paliwal | |||
| | |||
| | |||
| Dr. Prakash Mangalesari | |||
| | |||
| Dr. Prakash Mangalesari | |||
|- | |||
| 3 | |||
| [[Bastisutriyam Siddhi]] | |||
| Dr. Vasant Patil | |||
| | |||
| | |||
| Dr. Prakash Mangalesari | |||
| | |||
| Dr. Prakash Mangalesari | |||
|- | |||
| 4 | |||
| [[Snehavyapat Siddhi]] | |||
| Dr. Anup Thakar | |||
| Dr. Swapnil Auti | |||
| | |||
| Dr. Prakash Mangalesari | |||
| | |||
| Dr. Prakash Mangalesari | |||
|- | |||
| 5 | |||
| [[Nehabastivyapat Siddhi]] | |||
| Dr. Jayadevan CV | |||
| | |||
| | |||
| Dr. Prakash Mangalesari | |||
| | |||
| Dr. Prakash Mangalesari | |||
|- | |||
| 6 | |||
| [[Vamana Virechana Vyapat Siddhi]] | |||
| Dr. A Ramya | |||
| | |||
| | |||
| Dr. Prakash Mangalesari | |||
| | |||
| Dr. Prakash Mangalesari | |||
|- | |||
| 7 | |||
| [[Bastivyapat Siddhi]] | |||
| Dr. BS Prasad | |||
| Dr. Savita Sajjan, Dr. Vedantam Giridhar | |||
| | |||
| Dr. Anil Panse | |||
| | |||
| Dr. Prakash Mangalesari | |||
|- | |||
| 8 | |||
| [[Prasrita Yogiyam Siddhi]] | |||
| Prof. SN Gupta | |||
| | |||
| | |||
| Dr. Anil Panse | |||
| | |||
| Dr. Prakash Mangalesari | |||
|- | |||
| 9 | |||
| [[Trimarmiya Siddhi]] | |||
| Dr. Ravishankar Shenoy | |||
| | |||
| | |||
| Dr. Anil Panse | |||
| | |||
| Dr. Prakash Mangalesari | |||
|- | |||
| 10 | |||
| [[Basti Siddhi]] | |||
| Dr. Santosh Bhatted | |||
| Dr. Meera Bhojani | |||
| | |||
| Dr. Anil Panse | |||
| | |||
| Dr. Prakash Mangalesari | |||
|- | |||
| 11 | |||
| [[Phalamatra Siddhi]] | |||
| Dr. PS Upadhyaya | |||
| Dr. Sudam Singh Yadav | |||
| | |||
| Dr. Anup Thakar | |||
| | |||
| Dr. Prakash Mangalesari | |||
|- | |||
| 12 | |||
| [[Uttarabasti Siddhi]] | |||
| Dr. Rani Singh | |||
| Dr. Dinesh Kumar Meena | |||
| | |||
| Dr. Anup Thakar | |||
| | |||
| Dr. Prakash Mangalesari | |||
|} | |} | ||