Abhaya: Difference between revisions
| (2 intermediate revisions by 2 users not shown) | |||
| Line 35: | Line 35: | ||
|- | |- | ||
| 2 || Sutra sthana 2/29 || Vatanulominiyavagu | | 2 || Sutra sthana 2/29 || Vatanulominiyavagu | ||
|- | |||
| 3 || Sutra sthana 4/9(12) || Arshoghnamahakashay | |||
|- | |||
| 4 || Sutra sthana 4/9(13) || Kushthaghnamahakashay | |||
|- | |||
| 5 || Sutra sthana 4/9(24) || Virechanopagmahakashay | |||
|- | |||
| 6 || Sutra sthana 4/9(30) || Hikkanigrahanamahakashay | |||
|- | |||
| 7 || Sutra sthana 4/9(36) || Kasaharamahakashaya | |||
|- | |||
| 8 || Sutra sthana 4/9(39) || Jwaraharamahakashaya | |||
|- | |||
| 9 || Sutra sthana 4/9(49) || Prajasthapanamahakashaya | |||
|- | |||
| 10 || Sutra sthana 4/9(50) || Vayasthapanmahakashaya | |||
|- | |||
| 11 || [[Kalpa Sthana]] 1/16 || Vamanartha | |||
|- | |||
| 12 || [[Kalpa Sthana]] 7/16 || Preparations of Trivrut | |||
|- | |||
| 13 || [[Kalpa Sthana]] 7/30 || Preparations of Trivrut | |||
|- | |||
| 14 || [[Kalpa Sthana]] 7/46 || Vyoshadi Modaka | |||
|- | |||
| 15 || [[Kalpa Sthana]] 7/50 || Pathyadi Modaka | |||
|- | |||
| 16 || [[Kalpa Sthana]] 9/7 || Tilvaka Yoga | |||
|- | |||
| 17 || [[Kalpa Sthana]] 11/7 || Saptala Shankhini Yoga | |||
|- | |||
| 18 || [[Kalpa Sthana]] 12/15 || Avaleha Yoga | |||
|- | |||
| 19 || [[Kalpa Sthana]] 12/27 || Modaka Yoga | |||
|- | |- | ||
|} | |} | ||