Open main menu
Home
Random
Log in
Settings
About Charak Samhita
Disclaimers
Charak Samhita
Search
Changes
← Older edit
Newer edit →
Tila
(view source)
Revision as of 11:22, 24 December 2021
46 bytes added
,
11:22, 24 December 2021
→Reference in Charak Samhita and its actions
Line 41:
Line 41:
|-
|-
| 5 || [[Kalpa Sthana]] 1/14 || Vamanartha
| 5 || [[Kalpa Sthana]] 1/14 || Vamanartha
+
|-
+
| 6 || [[Kalpa Sthana]] 1/24 || Vamanartha
|-
|-
|}
|}
Anaghas
2,171
edits