Open main menu
Home
Random
Log in
Settings
About Charak Samhita
Disclaimers
Charak Samhita
Search
Changes
← Older edit
Newer edit →
Tila
(view source)
Revision as of 18:50, 29 December 2021
155 bytes added
,
18:50, 29 December 2021
→Reference in Charak Samhita and its actions
Line 41:
Line 41:
|-
|-
| 5 || [[Kalpa Sthana]] 1/14 || Vamanartha
| 5 || [[Kalpa Sthana]] 1/14 || Vamanartha
+
|-
+
| 6 || [[Kalpa Sthana]] 1/24 || Vamanartha
+
|-
+
| 7 || [[Kalpa Sthana]] 7/40 || Kalyanaka Guda
+
|-
+
| 8 || [[Kalpa Sthana]] 11/07 || Saptala Shankhini Yoga
|-
|-
|}
|}
Anaghas
2,171
edits