Arimeda: Difference between revisions

Line 29: Line 29:
|-
|-
|1
|1
|
|Sutra sthana  4/9(43)
|
|Sheetaprashamana mahakashaya
|-
|-
|2
|2
|
|Sutra sthana  4/9(48)
|
|Sandnyasthapana  mahakashaya
|-
|-
|3
|3
|
|Vimana Sthana  8/144
|
|Kashaya-skandha
|-
|4
|Cha.sa. Chi.26/206
|As an ingredient of Khadiradi gutika.
|}
|}