Aragvadha: Difference between revisions
| Line 45: | Line 45: | ||
|- | |- | ||
|7 || [[Kalpa Sthana]] 1/22 || Shodhanartha | |7 || [[Kalpa Sthana]] 1/22 || Shodhanartha | ||
|- | |||
| 8 || [[Kalpa Sthana]] 8/03 || Aragvadha Synonyms | |||
|- | |||
| 9 || [[Kalpa Sthana]] 10/15 || Nasya Yoga | |||
|- | |||
|} | |} | ||