Bimbi: Difference between revisions

Eganeesh (talk | contribs)
Eganeesh (talk | contribs)
Line 33: Line 33:
|-
|-
| 1 || Sutra sthana 1/78 || Mulini ([[Vamana]]) (Therapeutic emesis)
| 1 || Sutra sthana 1/78 || Mulini ([[Vamana]]) (Therapeutic emesis)
|-
| 2 || Sutra sthana 4/9(23) || Vamanopagmahakashay
|-
|-
|}
|}