Mala: Difference between revisions

Anaghas (talk | contribs)
Anaghas (talk | contribs)
Line 97: Line 97:
|-
|-
|3. ||Mamsa ||excreta in ear, nose (kha-mala)  
|3. ||Mamsa ||excreta in ear, nose (kha-mala)  
|
|-
|4.|| Meda ||sweat (sweda)  
|4.|| Meda ||sweat (sweda)  
|-
|-