Contributors: Difference between revisions
Pallavmishra (talk | contribs) No edit summary |
Pallavmishra (talk | contribs) No edit summary |
||
| Line 930: | Line 930: | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |||
! colspan = "8"| ''[[Kalpa Sthana]]'' | |||
|- | |||
| 1 | |||
| [[Madana Kalpa]] | |||
| Prof. VK Joshi | |||
| Dr. Shivani Ghildiyal | |||
| | |||
| Dr. Santosh Chavan | |||
| | |||
| Dr. Bipin Sawant | |||
|- | |||
| 2 | |||
| [[Jimutaka Kalpa]] | |||
| Prof. K Nisteshwar | |||
| | |||
| | |||
| Dr. Santosh Chavan | |||
| | |||
| Dr. Bipin Sawant | |||
|- | |||
| 3 | |||
| [[Ikshavaku Kalpa]] | |||
| Prof. K Nisteshwar | |||
| | |||
| | |||
| Dr. Santosh Chavan | |||
| | |||
| Dr. Bipin Sawant | |||
|- | |||
| 4 | |||
| [[Dhamargava Kalpa]] | |||
| Prof. KN Dwivedi | |||
| Dr. Poonam Sharma | |||
| | |||
| Dr. Bipin Sawant | |||
| | |||
| Dr. Bipin Sawant | |||
|- | |||
| 5 | |||
| [[Vatsaka Kalpa]] | |||
| Prof. KN Dwivedi | |||
| Dr. Poonam Sharma | |||
| | |||
| Dr. Santosh Chavan | |||
| | |||
| Dr. Bipin Sawant | |||
|- | |||
| 6 | |||
| [[Kritavedhana Kalpa]] | |||
| Prof. KN Dwivedi | |||
| Dr. Poonam Sharma | |||
| | |||
| Dr. Santosh Chavan | |||
| | |||
| Dr. Bipin Sawant | |||
|- | |||
| 7 | |||
| [[Shyamatrivrita Kalpa]] | |||
| Prof. B Sitaram | |||
| | |||
| Dr. Bipin Sawant | |||
| Dr. Bipin Sawant | |||
| | |||
| Dr. Bipin Sawant | |||
|- | |||
| 8 | |||
| [[Chaturangula Kalpa]] | |||
| Prof. Ravi Rao | |||
| | |||
| | |||
| Dr. Bipin Sawant | |||
| | |||
| Dr. Bipin Sawant | |||
|- | |||
| 9 | |||
| [[Tilvaka Kalpa]] | |||
| Prof. Ravi Rao | |||
| | |||
| | |||
| Dr. Bipin Sawant | |||
| | |||
| Dr. Bipin Sawant | |||
|- | |||
| 10 | |||
| [[Sudha Kalpa]] | |||
| Prof. Ravi Rao | |||
| | |||
| | |||
| Dr. Bipin Sawant | |||
| | |||
| Dr. Bipin Sawant | |||
|- | |||
| 11 | |||
| [[Saptalashankhini Kalpa]] | |||
| Dr. Anil Kumar Singh | |||
| Dr. Anjali Singh | |||
| | |||
| Dr. Bipin Sawant | |||
| | |||
| Dr. Bipin Sawant | |||
|- | |||
| 12 | |||
| [[Dantidravanti Kalpa]] | |||
| Dr. Sridhar Bairi | |||
| Dr. Ravikrishna S | |||
| | |||
| Dr. Bipin Sawant | |||
| | |||
| Dr. Bipin Sawant | |||
|} | |} | ||