Snehavyapat Siddhi: Difference between revisions
Pallavmishra (talk | contribs) |
Pallavmishra (talk | contribs) |
||
| Line 466: | Line 466: | ||
klIbatAM viShamAgnitvaM malaM doShatrayaM tathA| | klIbatAM viShamAgnitvaM malaM doShatrayaM tathA| | ||
prayuktaM praNudatyAshu pAnAbhya~ggAnuvAsanaiH||22|| | prayuktaM praNudatyAshu pAnAbhya~ggAnuvAsanaiH||22|| | ||
{| class="wikitable" | |||
|- | |||
|colspan="5"|Content | |||
|- | |||
|Castor oil/Sesame oil | |||
|colspan="4"| | |||
|- | |||
|rowspan="7"|''Kashaya'' | |||
|''Vidanga'' | |||
|''Jati'' | |||
|''Patala'' | |||
|''Sahachara'' | |||
|- | |||
|''Eranda'' | |||
|''Nirgundi'' | |||
|''Brihati'' | |||
|''Shampaka'' | |||
|- | |||
|''Rajani'' | |||
|''Ganikarika'' | |||
|''Kantakari'' | |||
|''Karavira'' | |||
|- | |||
|''Patola'' | |||
|''Shaliparni'' | |||
|''Gokshura'' | |||
|''Gambhari'' | |||
|- | |||
|''Haritaki'' | |||
|''Prishniparni'' | |||
|''Akhuparni'' | |||
|''Amrita'' | |||
|- | |||
|''Bibhitaki'' | |||
|''Bilva'' | |||
|''Nimba'' | |||
| | |||
|- | |||
|''Amalaki'' | |||
|''Shyonaka'' | |||
|''Patha'' | |||
| | |||
|} | |||
Content | Content | ||