Snehavyapat Siddhi: Difference between revisions
Pallavmishra (talk | contribs) |
Pallavmishra (talk | contribs) |
||
| Line 377: | Line 377: | ||
{| class="wikitable" | {| class="wikitable" | ||
|- | |- | ||
|colspan="6"|Content | |||
|- | |- | ||
| | |||
| | |Castor oil/Sesame oil | ||
|- | |- | ||
|rowspan="6"|''Kalka'' | |||
| | |''Jeevanti'' | ||
| | |''Krishna'' | ||
|''Kshirakakoli'' | |||
|- | |- | ||
|''Madanaphala'' | |||
| | |''kakanasa'' | ||
|''Krishna'' | |||
|- | |||
|''Meda'' | |||
|''Shatavari'' | |||
|''Shati'' | |||
|- | |||
|''Shravani'' | |||
|''Swagupta'' | |||
|''Vacha'' | |||
|- | |||
|''Madhuka'' | |||
|''Shatahva'' | |||
| | |||
|- | |||
|''Bala'' | |||
|''Rishabhaka'' | |||
| | |||
|} | |} | ||
Content | Content | ||