Panchakarmiya Siddhi: Difference between revisions
Pallavmishra (talk | contribs) |
Pallavmishra (talk | contribs) |
||
| Line 664: | Line 664: | ||
| Gulma roga | | Gulma roga | ||
| Abdominal lump | | Abdominal lump | ||
|- | |||
| 11 | |||
| Arbuda roga | |||
| Tumor | |||
|- | |||
| 12 | |||
| Galagandha | |||
| Goitre | |||
|- | |||
| 13 | |||
| Granthi roga | |||
| Lymphadenitis/cystic swellings | |||
|- | |||
| 14 | |||
| Visuchika roga | |||
| Cholera | |||
|- | |||
| 15 | |||
| Alasaka roga | |||
| Intestinal torpor | |||
|- | |||
| 16 | |||
| Mutraghata | |||
| Oliguria/Anuria | |||
|- | |||
| 17 | |||
| Krimikoshtha | |||
| Helminthiasis | |||
|- | |||
| 18 | |||
| Visarpa roga | |||
| Erysipelas | |||
|- | |||
| 19 | |||
| Pandu roga | |||
| Anemia | |||
|} | |} | ||
20. Śiraḥ-śūla Headache | 20. Śiraḥ-śūla Headache | ||
21. Pārśva- śūla Pain in lateral sides of chest | 21. Pārśva- śūla Pain in lateral sides of chest | ||