Panchakarmiya Siddhi: Difference between revisions
Pallavmishra (talk | contribs) |
Pallavmishra (talk | contribs) |
||
| Line 426: | Line 426: | ||
| Praseka | | Praseka | ||
| Excessive salivation | | Excessive salivation | ||
|- | |||
| 22 | |||
| Durnaama | |||
| Piles | |||
|- | |||
| 23 | |||
| Hrillasa | |||
| Nausea | |||
|- | |||
| 24 | |||
| Arochaka | |||
| Anorexia | |||
|- | |||
| 25 | |||
| Avipaaka | |||
| Indigestion | |||
|- | |||
| 26 | |||
| Apachi | |||
| Cervical adenitis | |||
|- | |||
| 27 | |||
| Apasmara | |||
| Epilepsy | |||
|- | |||
| 28 | |||
| Unmada | |||
| Psychotic disorders | |||
|- | |||
| 29 | |||
| Atisara | |||
| Diarrhea | |||
|} | |} | ||
30. Śopha Swelling | 30. Śopha Swelling | ||
31. Pāṇḍu-roga Anaemia | 31. Pāṇḍu-roga Anaemia | ||