Snehavyapat Siddhi: Difference between revisions
Pallavmishra (talk | contribs) |
Pallavmishra (talk | contribs) |
||
| Line 98: | Line 98: | ||
! scope="col"| Drugs for Decoction | ! scope="col"| Drugs for Decoction | ||
! scope="col"| Content Quantity | ! scope="col"| Content Quantity | ||
|- | |||
| ''Bilva'' | |||
| 1 ''Pala'' | |||
|- | |- | ||
| ''Shyonaka'' | | ''Shyonaka'' | ||
| 1 Pala | | 1 ''Pala'' | ||
|- | |||
| ''Gambhari'' | |||
| 1 ''Pala'' | |||
|- | |||
| ''Patala'' | |||
| 1 ''Pala'' | |||
|- | |||
| ''Ganikarika'' | |||
| 1 ''Pala'' | |||
|- | |||
| ''Shaliparni'' | |||
| 1 ''Pala'' | |||
|- | |||
| ''Prishniparni'' | |||
| 1 ''Pala'' | |||
|- | |||
| ''Brihati'' | |||
| 1 ''Pala'' | |||
|- | |||
| ''Kantakarika'' | |||
| 1 ''Pala'' | |||
|- | |||
| ''Gokshura'' | |||
| 1 ''Pala'' | |||
|- | |||
| ''Bala'' | |||
| 1 ''Pala'' | |||
|- | |- | ||
| | | ''Rasna'' | ||
| 1 Pala | | 1 ''Pala'' | ||
|- | |- | ||
| | | ''Ashwagandha'' | ||
| 1 Pala | | 1 ''Pala'' | ||
|} | |} | ||