Tasyashiteeya Adhyaya: Difference between revisions
Pallavmishra (talk | contribs) |
Pallavmishra (talk | contribs) |
||
| Line 627: | Line 627: | ||
| rowspan="1" style="text-align: center;" | Chaitra(Madhu) and Vaishaka(Madhava) | | rowspan="1" style="text-align: center;" | Chaitra(Madhu) and Vaishaka(Madhava) | ||
| rowspan="1" style="text-align: center;" | Mid-March to Mid-May | | rowspan="1" style="text-align: center;" | Mid-March to Mid-May | ||
| rowspan="1" style="text-align: center;" | Medium | |||
|- | |||
| D | | D | ||
|- | |- | ||