Contributors: Difference between revisions
Pallavmishra (talk | contribs) No edit summary |
Pallavmishra (talk | contribs) No edit summary |
||
| Line 832: | Line 832: | ||
| Prof. SN Ojha | | Prof. SN Ojha | ||
|- | |- | ||
| | | 23a | ||
| [[ | | [[Visha Chikitsa]]-I (Verses 1 - 122) | ||
| Dr. | | Dr. Gopikrishna | ||
| | |||
| Dr. Sandip Binorkar | |||
| Dr. Sandip Binorkar | |||
| | |||
| Dr. Sandip Binorkar | |||
|- | |||
| 23b | |||
| [[Visha Chikitsa]]-II (Verses 123 onwards) | |||
| Dr. Shobha Bhatt | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| 24 | |||
| [[Madatyaya Chikitsa]] | |||
| Dr. Pankaj Wanjarkhedkar | |||
| | |||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
| Prof. SN Ojha | | Prof. SN Ojha | ||
|- | |||
| 25 | |||
| [[Dwivraniya Chikitsa]] | |||
| Dr. Lakshman Singh | |||
| Dr. Ajay Kumar Sharma | |||
| Dr. TS Dudhamal | |||
| Dr. TS Dudhamal | |||
| | |||
| Dr. TS Dudhamal | |||
|} | |} | ||