Contributors: Difference between revisions
Pallavmishra (talk | contribs) No edit summary |
Pallavmishra (talk | contribs) No edit summary |
||
| Line 447: | Line 447: | ||
| | | | ||
| Prof. SK Khandel | | Prof. SK Khandel | ||
|- | |||
! colspan = "8"| ''[[Sharira Sthana]]'' | |||
|- | |||
| 1 | |||
| [[Katidhapurusha Sharira]] | |||
| Prof. RR Dwivedi | |||
| Dr. Ritesh Gujarathi | |||
| | |||
| Dr. S Rajagopala | |||
| | |||
| Dr. Supriya Bhalerao | |||
|- | |||
| 2 | |||
| [[Atulyagotriya Sharira]] | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| 3 | |||
| [[Khuddika Garbhavakranti Sharira]] | |||
| Dr. Kishor Patwardhan | |||
| Dr. Wasuki Upadhyaya | |||
| | |||
| Dr. Nilesh Kasar | |||
| | |||
| Dr. Supriya Bhalerao | |||
|- | |||
| 4 | |||
| [[Mahatigarbhavakranti Sharira]] | |||
| Dr. Sangeeta Gehlot | |||
| Dr. BM Singh | |||
| Dr. Jasmine Gujarathi | |||
| Dr. S Rajagopala | |||
| | |||
| Dr. Supriya Bhalerao | |||
|- | |||
| 5 | |||
| [[Purusha Vichaya Sharira]] | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| 6 | |||
| [[Sharira Vichaya Sharira]] | |||
| Dr. Supriya Bhalerao | |||
| Dr. Sneha Kulkarni | |||
| | |||
| Dr. Kishor Patwardhan | |||
| | |||
| Dr. Kishor Patwardhan | |||
|- | |||
| 7 | |||
| [[Samkhya Sharira]] | |||
| Dr. SP Tiwari | |||
| | |||
| Dr. Yogesh Deole | |||
| Dr. Kishor Patwardhan | |||
| | |||
| Dr. Supriya Bhalerao | |||
|- | |||
| 8 | |||
| [[Jatisutriya Sharira]] | |||
| Dr. S Rajagopala | |||
| Dr. Jasmine Gujarathi | |||
| Dr. Yogesh Deole | |||
| Dr. Kishor Patwardhan | |||
| | |||
| Dr. Supriya Bhalerao | |||
|} | |} | ||