Contributors: Difference between revisions
Pallavmishra (talk | contribs) No edit summary |
Pallavmishra (talk | contribs) No edit summary |
||
| Line 13: | Line 13: | ||
|- | |- | ||
| 1a | | 1a | ||
| [[Deerghanjiviteeya Adhyaya]]- | | [[Deerghanjiviteeya Adhyaya]]-I | ||
| Prof. RH Singh | | Prof. RH Singh | ||
| Dr. Jaspreet Singh Sodhi | | Dr. Jaspreet Singh Sodhi | ||
| Line 22: | Line 22: | ||
|- | |- | ||
| 1b | | 1b | ||
| [[Deerghanjiviteeya Adhyaya]]- | | [[Deerghanjiviteeya Adhyaya]]-II | ||
| Prof. G Singh | | Prof. G Singh | ||
| | | | ||
| Line 292: | Line 292: | ||
|- | |- | ||
! colspan = "8"| ''[[Nidana Sthana]]'' | ! colspan = "8"| ''[[Nidana Sthana]]'' | ||
|- | |||
| 1a | |||
| [[Jwara Nidana]]-I | |||
| Prof. RR Dwivedi | |||
| Dr. Ritesh Gujarathi | |||
| | |||
| Prof. AC Kar | |||
| | |||
| Prof. SK Khandel, Prof. Pawankumar Godatwar | |||
|- | |||
| 1b | |||
| [[Jwara Nidana]]-II | |||
| Prof. SD Dubey | |||
| Dr. Amit Singh | |||
| Prof. SK Khandel, Dr. Shalini Rai | |||
| Prof. AC Kar | |||
| | |||
| Prof. SK Khandel, Prof. Pawankumar Godatwar | |||
|- | |||
| 2 | |||
| [[Raktapitta Nidana]] | |||
| Prof. VK Joshi | |||
| Dr. Shivani Ghildiyal | |||
| | |||
| Prof. AC Kar, Dr. Ranjit Nimbalkar | |||
| | |||
| Prof. SK Khandel, Prof. Pawankumar Godatwar | |||
|- | |||
| 3 | |||
| [[Gulma Nidana]] | |||
| Prof. M Sahu | |||
| Dr. Uzma Fatmi | |||
| Dr. Yogesh Deole | |||
| Prof. AC Kar | |||
| | |||
| Prof. SK Khandel, Prof. Pawankumar Godatwar | |||
|- | |||
| 4 | |||
| [[Prameha Nidana]] | |||
| Prof. HM Chandola | |||
| Dr. Divya Kajaria | |||
| | |||
| Prof. AC Kar | |||
| | |||
| Prof. SK Khandel, Prof. Pawankumar Godatwar | |||
|- | |||
| 5 | |||
| [[Kushtha Nidana]] | |||
| Prof. MS Baghel | |||
| Dr. SK Mandal | |||
| | |||
| Dr. Ranjit Nimbalkar, Dr. PS Byadgi | |||
| | |||
| Prof. SK Khandel, Prof. Pawankumar Godatwar | |||
|- | |||
| 6 | |||
| [[Sosha Nidana]] | |||
| Prof. RH Singh | |||
| Dr. Jaspreet Singh Sodhi | |||
| | |||
| Dr. Ranjit Nimbalkar | |||
| | |||
| Prof. SK Khandel, Prof. Pawankumar Godatwar | |||
|- | |||
| 7 | |||
| [[Unmada Nidana]] | |||
| Prof. JS Tripathi | |||
| | |||
| Dr. Yogesh Deole | |||
| Prof. Pawankumar Godatwar | |||
| | |||
| Prof. SK Khandel, Prof. Pawankumar Godatwar | |||
|- | |||
| 8 | |||
| [[Apasmara Nidana]] | |||
| Dr. Yogesh Deole | |||
| | |||
| | |||
| Prof. SK Khandel | |||
| | |||
| Prof. SK Khandel, Prof. Pawankumar Godatwar | |||
|- | |||
! colspan = "8"| ''[[Vimana Sthana]]'' | |||
|} | |} | ||