Contributors: Difference between revisions
Pallavmishra (talk | contribs) No edit summary |
Pallavmishra (talk | contribs) No edit summary |
||
| Line 243: | Line 243: | ||
| | | | ||
| Prof. RB Dwivedi | | Prof. RB Dwivedi | ||
|- | |||
| 26 | |||
| [[Atreyabhadrakapyiya Adhyaya]] | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| 27 | |||
| [[Annapanavidhi Adhyaya]] | |||
| Dr. ML Jaiswal | |||
| Dr. SK Mandal | |||
| Dr. Yogesh Deole | |||
| Prof. Rabinarayan Aacharya | |||
| | |||
| Dr. MK Sirdeshpande | |||
|- | |||
| 28 | |||
| [[Vividhashitapitiya Adhyaya]] | |||
| Dr. Mangalagowri Rao | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| Dr. Kishor Patwardhan | |||
|- | |||
| 29 | |||
| [[Dashapranayataneeya Adhyaya]] | |||
| Dr. P Ram Manohar | |||
| | |||
| | |||
| Dr. Muralidhar Paliwal | |||
| | |||
| Dr. Kishor Patwardhan | |||
|- | |||
| 30 | |||
| [[Arthedashmahamooliya Adhyaya]] | |||
| Dr. Kishor Patwardhan | |||
| Dr. Wasuki Upadhyaya | |||
| | |||
| Dr. Ritesh Gujarathi | |||
| | |||
| Dr. RB Dwivedi | |||
|} | |} | ||