Panchakarmiya Siddhi: Difference between revisions
Pallavmishra (talk | contribs) |
Pallavmishra (talk | contribs) |
||
| Line 136: | Line 136: | ||
| Excessively Obese | | Excessively Obese | ||
|- | |- | ||
| 4 | |||
| Atikrisha | | Atikrisha | ||
| Excessively Lean | | Excessively Lean | ||
|- | |||
| 5 | |||
| Baala | |||
| Children (aged under 10 years) | |||
|- | |||
| 6 | |||
| Vriddha | |||
| Old/Elderly | |||
|- | |||
| 7 | |||
| Durbala | |||
| Weak | |||
|- | |||
| 8 | |||
| Shraanta | |||
| Fatigued | |||
|} | |} | ||