Shyama: Difference between revisions
| (4 intermediate revisions by 2 users not shown) | |||
| Line 34: | Line 34: | ||
| 1 || Sutra sthana 1/77 || Mulini ([[Virechana]]) (Therapeutic purgation) | | 1 || Sutra sthana 1/77 || Mulini ([[Virechana]]) (Therapeutic purgation) | ||
|- | |- | ||
| 2 || Sutra sthana 2/9 || | | 2 || Sutra sthana 2/9 || ([[Virechana]]) (Therapeutic purgation) | ||
|- | |- | ||
| 3 || Sutra sthana 3/5 || Churnapradeha | |||
|- | |||
| 4 || Sutra sthana 4/9(25) || Asthapanopagmahakashay | |||
|- | |||
| 5 || Kalpa Sthana 1/6 || Shodhanartha | |||
|} | |} | ||