Amlavetasa: Difference between revisions
Created page with "Garcinia pedunculata ROXB. {{Infobox |title = Amlavetasa |label1 = Section/Chapter |data1 = Herb database/Amlavetasa |label2 = Botanical name(s) |data2 = Garcinia pedunculata..." |
|||
| Line 39: | Line 39: | ||
|- | |- | ||
| 4 || Sutra sthana 4/9(37) || Shwasaharamahakashaya | | 4 || Sutra sthana 4/9(37) || Shwasaharamahakashaya | ||
|- | |||
| 5 || [[Kalpa Sthana]] 7/63 || Tryushanadi Yoga | |||
|} | |} | ||