Amalaki: Difference between revisions
| Line 55: | Line 55: | ||
|- | |- | ||
|12 ||[[Kalpa Sthana]] 1/16 || Vamanartha | |12 ||[[Kalpa Sthana]] 1/16 || Vamanartha | ||
|- | |||
| 13 || [[Kalpa Sthana]] 7/30 || Preparations of Trivrit Avaleha | |||
|- | |||
| 14 || [[Kalpa Sthana]] 7/40 || Kalyanaka Guda | |||
|- | |||
| 15 || [[Kalpa Sthana]] 7/46 || Vyoshadi Modaka | |||
|- | |||
| 16 || [[Kalpa Sthana]] 7/50 || Pathyadi Modaka | |||
|- | |||
| 17 || [[Kalpa Sthana]] 7/65 || Virechana Tarpana | |||
|- | |||
| 18 || [[Kalpa Sthana]] 7/67 || Dugdha Yoga | |||
|- | |||
| 19 || [[Kalpa Sthana]] 8/10 || Aragvadha Yoga | |||
|- | |||
| 20 || [[Kalpa Sthana]] 8/13 || Ghrita Yoga | |||
|- | |||
| 21 || [[Kalpa Sthana]] 9/6 || Tilvaka yoga | |||
|- | |||
|22 || [[Kalpa Sthana]] 10/11 || Sudha Yoga | |||
|- | |||
|23 || [[Kalpa Sthana]] 10/20 || Ghrita Yoga | |||
|- | |||
|24 || [[Kalpa Sthana]] 12/13 || Avaleha Yoga | |||
|- | |||
|} | |} | ||